Preskočiť na obsah

Ako sa zbaviť skutočne otravnej štikútky

deti štikútky

Aký asi bol najdlhší čas, počas ktorého vás zachvátila neovládateľná štikútka? Každý pozná „obyčajnú“ štikútku (event: čkanie, škitavka). Tak ako sa odrazu zjaví, väčšinou po chvíli aj odoznieva a zabudneme na ňu. Niekedy dokáže vyrobiť veľmi humorné situácie, inokedy nás nepríjemne potrápi záchvat štikútky.

Dôvody, kvoli ktorým štikútame:

Nedávo uverejnil denník The Sun zaujímavosti o štikútaní. Napríklad aj o trápeniach mladého rockového speváka Christophera Sandsa, ktorý sa zveril do rúk chirurgov po tom, čo ho 15 mesiacov prenasledovali neutíchajúce záchvaty štíkútky. Tento 24-ročný mladík bol zúfalý z toho, že štikútal každé dve sekundy až v dvanásťhodinových cykloch počas dňa. Vyskúšal mnoho „zaručených“ liekov na odstránenie tohto javu. Autorka článku Jane Symons uvádza, že bol veľmi vyčerpaný kvôli nedostatočnému spánku. Nasledoval zákrok v oblasti chybného uzáveru žalúdka, po ktorom sa problémy skončili. Vzápätí sa zistilo, že tieto Christopherove problémy neboli ničím v porovnaní s americkým chovateľom ošípaných Charlesom Osbornom. Toho vraj trápila štikútka 68 rokov! Presnejšie: od roku 1922-1990, keď sa jeho štikútanie odrazu zastavilo takým tajomným spôsobom, akým na začiatku vzniklo.

Lekári popisujú štikútanie ako úkaz, v ktorom sa bránica pravidelne dostáva do kŕča, čo je spôsobené pravidelným sťahovaním svalu – niekedy až bolestivo sa dotýkajúceho rebra. Každý kŕč vyprodukuje silný tlak vzduchu do pľúc a spôsobí, že sa hrtanová príchlopka uzavrie, čo následne vyvolá zvukový efekt na hlasivkách a nasmeruje vzduch z pľúc dolu do žalúdka. Zakaždým, keď sa tlak vzduchu nahromadí a udrie na príchlopku, udeje sa to, že vydáme štikútkový zvuk. Niektoré mamy môžu potvrdiť, že štikútku dostane dieťatko aj v štádiu pred jeho narodením. Gravídne ženy ju počujú u detí aj pomocou ultrazvukových prístrojov, ktoré skenujú a zaznamenávajú tento jav u vyvíjajúceho sa plodu. Jednou z teórií bolo i to, že ide o akýsi druh svalového cvičenia, ktoré pripravuje dýchacie ústrojenstvo dieťatka pred príchodom na svet. Iné teórie zas vravia, že je to reflex budúceho novorodenca, ktorým zamedzuje prieniku plodovej vody do pľúc. 

Štikútka má niekoľko príčin

  • Príliš rýchle zjedenie porcií stravy, ktoré priam vťahuje žalúdok, čo má lavínový účinok na bránicu.
  • Aj alkohol môže spustiť záchvat štikútky, aj keď experti nevedia presne, prečo je to tak. 
  • Podobné je to s plačom a vzlykaním. Z pľúc sa akoby vytiahne vzduch a človek potom lapá naprázdno po vzduchu – pumpuje ho smerom zo žalúdku nahor a „tiahne“ pritom bránicou. 
  • Ľadvinové ochorenia môžu viesť k nahromadeniu jedov v krvom riečišti a k poruchám, ktoré tiež môžu zapríčiniť štikútku. 
  • Aj určitý druh liečby chemickými preparátmi môže zapríčiiť samovoľnú štikútku.

Ako sa zbaviť štikútky? Ktoré finty pomáhajú? 

  • Pomalé hlboké a pravidelné dýchanie 
  • Rozptýlenie: Náhle vystrašenie, odpútanie pozornosti… a pod. Odrazu začneme myslieť na úplne inú vec a zabránime našej mysli aby sa kŕč usadil a v pravidelnom tempe nás obťažoval
  • „Preprogramovanie“ ovládacích prvkov: Tým, že sa napijeme a prehĺtame, prinútime príchlopku hrtana „robiť si svoju bežnú prácu“ – čiže posúvať jedlo smerom k žalúdku a vzduch zas smerom k pľúcam. To môže narušiť záchvat štikútky.
  • Jedzte cukor. Pomaly ho prehĺtajte. Kombinujte to s inou stravou, aj ostro –pálivou. 
  • Bozkávajte sa (zaberá to vraj len pri vášnivých bozkoch)
  • Zadržte si prstami jazyk a nepustite 5 minút
  • Pokúste sa „chrchľať“ – vydávať chrapľavé zvuky alebo navoďte kýchnutie pomocou dýchania čerstvo zomletého čierneho korenia. Týmito aktivitami sa rozhýbu všetky svaly v oblasti, ktoré môžu rozptýliť štikútanie
  • Natiahnite bránicu v stoji s rukami vypnutými nad hlavou a striedajte to s ležiacou polohou. 

Nasledovná rada podľa odborníkov zaberá na 19 z 20 ľudí: Zadržte dych. Zhlboka sa nadýchnite a pokiaľ možno vydržte čo najdlhšie a potom pomaly vydychujte. Niekomu urýchli zbaviť sa problému dýchanie do papierového vrecka. Latinskoamerický šamani liečia umiestniením prúžku červenej farby medzi oči na koreň nosa. Sústredený pohľad na túto červeň by mal zaručene odbúrať štikútku. Poznáte ešte iné metódy, ktoré zaberajú vo vašom prípade?

M.Tallová