Preskočiť na obsah

Aktívne a flexibilné aj počas tehotenstva

tehotetenstva

Dnes nie sú vzdialenosti prekážkou vo väčšine činností. Každý sa nejakým spôsobom prepravuje a pokiaľ tehotná žena pracuje a žije aktívnym životom, tak aj ona sa musí včas dostať na určené miesta. Život bez vlaku, auta či autobusu si v modernej dobe nevieme predstaviť. Sú to najbežnejšie dopravné prostriedky, v ktorých – najmä počas tehotenstva – kladieme dôraz na pohodlie, dostatočný komfort a bezpečie. 

V aute vždy musíme mať zapnuté bezpečnostné pásy, aj keď sa to zdá budúcej mamičke nepohodlné. Škrtia ju práve na tom mieste, kadiaľ vedú krížom cez bruško, má pocit, že ju príliš obmedzujú. Niektoré si myslia, že pásy môžu pri náraze plodu najviac ublížiť. Nie je to pravda! Aktuálne európske vedecké štúdie dokumentujú a potvrdzujú, že je to presne naopak: bezpečnostné pásy je potrebné nosiť aj v najvyššom štádiu tehotenstva. Musíte si nájsť spôsob, ktorý vás príliš neobmedzuje a najmenej tlačí. Jedným z pohodlných riešení je aretácia bezpečnostného pásu – je to tzv. „zádržka“, ktorá sa uchytí na pás a nedovolí pôsobeniu silného tlaku cez bruško a prsia. Malú a finančne nenáročnú pomôcku hľadajte predovšetkým v predajniach na čerpacích staniciach. Pri jej výbere zohľadňujte hrúbku materiálu, z ktorého je pás vyrobený, inak sa môže pás naďalej zošmykovať a „zádržka“ stratí zmysel a funkčnosť. 

Ženy v pokročilom štádiu tehotenstva rýchlejšie podľahnú stresu a pri šoférovaní sa ľahko môžu stať príčinou nehôd. Vyplavujú sa im hormóny do tela, ktoré ju pripravujú na pôrod. Slúžia na to, aby ju dostali do pohody a preto by sa mala v posledné dni pred príchodom dieťaťa na svet udržiavať v pokoji a bez stresu. Racionálne myslenie môže byť v tomto štádiu trochu potláčané a stáva sa, že sa niekedy dostanú do kolízie pri riadení auta. Mali by sa vyhýbať najmä dlhším jazdám za volantom a aj keď sa cestovaniu nedá vyhnúť, musia veľa piť, byť najedené a robiť počas jazdy časté prestávky. Ak by šoférovali bez týchto prestávok, nalačno a bez tekutín, zakrátko by sa dostavili ďalšie komplikácie spojené s tehotenstvom. 

Vo vlaku je cestovanie pohodlnejšie, pretože sa v ňom budúca mamička môže kedykoľvek postaviť a trochu prejsť. 

V autobuse si tehotná žena vyberá miesta na sedenie v strede vozidla, kde to najmenej kolíše. Sadá si blízko do uličky, aby si mohla kedykoľvek natiahnuť a prekrviť dolné končatiny. Ak je cesta viachodinová, musí zohľadniť i prípadné zmeny počasia, nadmorskej výšky a klímy, ktoré jej môžu spôsobovať oveľa väčšie problémy ako ženám, ktoré nie sú tehotné. 

V lietadle by mala cesta prebiehať bezproblémovo pri tehotenstve do 26 – 28 týždňa. Komplikácie vznikajú v súvislosti so zmenou tlaku. Odporúča sa často vstávať, piť obyčajnú vodu, vyhnúť sa alkoholu, mať špeciálne kompresívne pančuchy proti opuchnutiu nôh. Je vhodné pravidelne robiť krúživé pohyby hlavou a najmä členkami nôh. 
Pripravte sa na to, že niektoré letecké spoločnosti vyžadujú vo vyššom štádiu tehotenstva lekárske potvrdenie o spôsobilosti k letu. 
Pri každom spôsobe presunu myslite pozitívne a snažte sa mať radostné zážitky z cesty. Vaše bábätko je s vami a cíti, že ste v pohode a tak mu tiež doprajte radosť, pohodlie a komfort pri cestovaní. 

M. Tallová